Okolí

Kam na výlet


Tatobská Lípa je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.

Hruboskalské skalní město 9 km s arboretem Bukovina, které leží mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála. Návštěvníci mohou obdivovat impozantní skalní útvary a velmi často i horolezce zdolávající okolní věže.

 

Díky pramenům Hruboskalska bohatým na vápenaté ionty zde vznikly lázně Sedmihorky 7 km, ty jsou začátkem a cílem naučné stezky "Hruboskalsko".

V Příhrazských skalách 32 km naleznete zříceninu skalního hradu Drábské světničky 24 km, z něhož shlížíte do úchvatné krajiny kolem řeky Jizery. Tyto skály jsou na mohutných blocích při okraji plošiny u čedičového vrchu Mužský 32 km.

V Rovensku pod Troskami navštivte dřevěnou zvonici ze 17.století 5 km, která je zcela výjimečná třemi "rebelantskými" zvony. Srdce zvonů je obrácené vzhůru a rozezní se šlapacím pohybem. Kostel sv.Václava leží v těsném sousedství zvonice a jeho cenná středověká keramická výzdoba stojí za shlédnutí.

Kozákov 8 km je nejvyšší horou Českého ráje. Na jejím vrcholu stojí Riegrova chata a v těsné blízkosti rozhledna. V letním období je vyhledávaným místem pro adrenalinové vyznavače paraglidingu. Zdejší bohaté naleziště polodrahokamů je v soukromém vlastnictví a můžete si zde svůj nález zkusit obrousit. V zimních měsících můžete vyrazit za lyžováním i sem. Menší děti mají možnost učit se v místní školičce, a ty starší mohou využít ski-crossovou dráhu.

Vrch Tábor 13 km je vyhledávaným poutním místem a může se pochlubit rozhlednou, jenž je přes 20m vysoká a je právem označována za jednu z nejhezčích v Čechách. Trasa ze severní strany je lemována Křížovou cestou, která začíná u obory. Jeden kilometr pod vrcholem Tábora se nachází turistická rozhledna: Alainova věž, jde původně o historickou střílnu a je další vhodnou turistickou zastávkou.

 

Lomnice nad Popelkou 9 km je městem na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší. Typické pro město jsou stavby lidové architektury: vesnická památková rezervace Karlov.

Na Husově náměstí se nachází čtyřpodlažní městské muzeum a galerie s bohatými sbírkami národopisu, mineralogie, zoologie a historie města. Můžete zde shlédnout třetí největší sbírku v ČR malovaného nábytku, druhou největší kolekci loveckých trofejí v ČR, dále betlémy, dobově zařízený Památník rodu Šlechtů a obrazovou galérii. Dalším výletním místem může být volně přístupný ochoz skokanského můstku v Popelkách. V letních měsících Vás příjemně osvěží prostorné koupaliště u obory pod Táborem s čistou vodou a velkým dětským hřištěm.

 


Železný Brod 12 km leží v údolí řeky Jizery a je rozcestím pro turistické výpravy do Krkonoš, Jizerských hor a Českého ráje. Část města zvaná Trávníky s cennými příklady lidové architektury je chráněna jako vesnická památková rezervace. Na každém kroku je zde vidět, že je toto město městem sklářů a bižuterie.

V Újezdě pod Troskami 9 km navštivte Válečné muzeum, ve kterém naleznete expozice z válek: prusko-rakouské, 1.světové, Československé1.republiky a 2.světové.

V Troskovicích 11 km naleznete Muzeum panenek a medvídků, expozice představí vývoj více jak 2000 exponátů panenek a medvídků až po současnou uměleckou produkci.

Muzeum Český ráj v Turnově 10 km nabízí expozice mineralogické, geologické a sbírku drahých kamenů. Muzeum též vlastní Dlaskův statek v Dolánkách 15 km jde o jeden z nejlépe dochovaných roubených statků pojizerského typu se špejcharem /roubená sýpka/, který sem byl donesen z Hrubého Rohozce.

  

HRADY ZÁMKY ZŘÍCENINY

Bezesporu jednou z nejznámějších dominant Českého ráje je zřícenina hradu Trosky 11 km, jejichž monumentální siuletu věží Panny a Báby dokáže pojmenovat téměř každý. Provoz hradu je individuální a z vyhlídky, která je na věži Bába je za dobrého počasí vidět turnovsko, jičísnko, mladoboleslavsko a při výborném počasí i Prahu, České středohoří, Jizerské a Lužické hory i Krkonoše.

 

Další nepřehlédnutelnou historickou památkou je zámek Humprecht 19 km. Tato kruhová stavba v sobě ukrývá 16 metrů vysoký akustický sál s 6-8vteřinovou mnohonásobnou ozvěnou. Slyšet zpěv v tomto prostředí, je velkým zážitkem nejen pro hudební nadšence.

Určitě se zajeďte podívat na nádherný novogotický zámek Sychrov 19 km, tuto krásnou romantickou stavbu můžete navštívit celoročně, včetně pondělků, které bývají dnem, kdy jsou památky zavřené. Netradiční noční prohlídky, pořádané koncerty i ukázky sokolnictví nadchnou nejednoho návštěvníka.

 

Zámek Hrubý Rohozec 12 km je téměř součástí města Turnova, které je s Jičínem jedno ze dvou největších a nejnavštěvovanějších měst v Českém

Ráji. Na Hrubém Rohozci naleznete zámek, jenž je obklopen nevelkým parkem v anglickém stylu. Jeho součástí jsou vzácné stromy, sochy světců z 18.a19.století a uměle vytvořená jeskyně nad skalním srázem. Nedaleko od zámku leží rohozecký pivovar, kde je možné nejen ochutnat zlatý mok, ale též pořádají pro skupiny exkurze.


Kost 22 km je jedním z posledních zbudovaných hradů na území naší republiky v období středověku. Jde o velmi zachovalou a krásnou památku, která je zasazená do pohádkové krajiny kaňonovitého Údolí Plakánku, jenž se stáčí kolem říčky Klenice a lemuje pískovcové skály a borové lesy. V letních měsících probíhá v hradních prostorách bohatý dobový program.

Při poznávání krás Českého ráje bychom si neměli nechat ujít největší skalní hrad v Čechách Vranov - Pantheon. Vypíná se na skalnatém ostrohu nad obcí Malá Skála v Libereckém kraji, asi 8 kilometrů od Turnova. Auto je možné zaparkovat u informačního centra na severním okraji obce.